خودکشی در افغانستان و سوریه کمتر از فرانسه، ژاپن و سوییس

خودکشی در افغانستان و سوریه کمتر از فرانسه، ژاپن و سوییس- اخبار اجتماعی - اخبار تسنیم - Tasnim

خودکشی در افغانستان و سوریه کمتر از فرانسه، ژاپن و سوییس- اخبار اجتماعی – اخبار تسنیم – Tasnim
به گزارش مجله حقوقی آوا به نقل از بخش حقوقی خبرگزاری تسنیم

به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ خودکشی یکی از عوامل مرگ و میر در جهان است و سالانه حدود ۸۵۰ هزار نفر بر اثر خودکشی جان خود را از دست می‌دهند؛  سالانه به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر در جهان حدود ۱۲ نفر خودکشی می‌کنند؛ با این حال نرخ خودکشی در کشورهای جهان متفاوت است؛ برای مثال در برخی از کشورهای صنعتی و پیشرفته مانند کره‌جنوبی ، آمریکا و روسیه خودکشی جزء ده عامل اصلی مرگ و میر شناخته می‌شود. 

اختلالات روانی مانند افسردگی، اختلال دوقطبی، اسکیزوفرنی، اختلالات شخصیت، اعتیاد به الکل و مواد مخدر از مهمترین عوامل خودکشی در جهان هستند؛ عوامل اقتصادی، فشارهای اجتماعی، مسائل کاری و مشکلات خانوادگی از دیگر عوامل خودکشی به حساب می‌آیند. 

خودکشی در زنان دو برابر مردان رخ می‌دهد. با این حال نرخ خودکشی‌های منجر به مرگ در مردان سه تا چهار برابر بیشتر از زنان است. 

پایگاه خبری “world population” در آماری، میزان مرگ و میر به علت خودکشی در سال ۲۰۱۹ را نسبت به کشورهای جهان بیان می‌کند؛ در آمار نشان می‌دهد که کشورهای دارای بالاترین میزان خودکشی در جهان، بسیار متنوع هستند؛ برای مثال در سال ۲۰۱۹، لیتوانی از اروپای شرقی با ۳۱.۹ خودکشی در هر ۱۰۰هزار نفر، روسیه از اروپای شرقی با ۳۱، گویان از آمریکای جنوبی با ۲۹.۲ و کره جنوبی از آسیا با ۲۶.۹ خودکشی در ۱۰۰ هزار نفر رتبه‌های اول جدول را به خود اختصاص داده‌اند. 

شاید قابل توجه باشد که بسیاری از کشورهای بحران زده در جهان، نرخ خودکشی پایین‌تری نسبت به کشورهای پیشرفته و صنعتی دارند؛  افغانستان دارای نرخ ۴.۷ و سوریه فقط ۱.۹خودکشی در ۱۰۰ هزار نفر است؛ با این حال کشورهایی مانند ژاپن با نرخ ۱۸.۵ در رتبه‌ی ۱۴، فرانسه با نرخ ۱۷.۷ در رتبه‌ی ۱۷ و سوئیس با نرخ ۱۷.۲ در رتبه‌ی ۱۸ از لحاظ میزان خودکشی قرار دارند. 

همچنین در این لیست شاهد کمترین آمار خودکشی هم هستیم که می توان به کشورها و شهرهای باهاما، جامائیکا، گرانادا، باربیدوس و باربودا اشاره کرد که هیچ آمار خودکشی از این کشورها گزارش نشده است. 

کشور ایران در این آمار وضعیت بسیار مناسبی نسبت به دیگر کشورهای بزرگ دنیا دارد؛ بر اساس آمار “world population” ، ایران با نرخ ۴.۱ خودکشی از هر ۱۰۰ هزار نفر، در رتبه‌ی ۱۴۲ در جهان قرار دارد. 

در ادامه اسامی کشورها و میزان خودکشی در آن‌ها در سال ۲۰۱۹ را مشاهده می کنیم: 

 

انتهای‌پیام/ 

 

قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

از تمام سایت