• صفحه خانگی
  • >
  • اخبار
  • >
  • بازنگری و اصلاح قوانین اولویت مهم سازمان ثبت اسناد املاک کشور است

بازنگری و اصلاح قوانین اولویت مهم سازمان ثبت اسناد املاک کشور است

بازنگری و اصلاح قوانین اولویت مهم سازمان ثبت اسناد املاک کشور است

بازنگری و اصلاح قوانین اولویت مهم سازمان ثبت اسناد املاک کشور است
به گزارش مجله حقوقی آوا به نقل از بخش حقوقی خبرگزاری میزان

خبرگزاری میزان – مهدی اقبال معاون امور اسناد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، بازنگری و اصلاح قوانین و همچنین هوشمندسازی و اصلاح فرآیند‌های همه بخش‌های زیر مجموعه را از اهداف سازمان ثبت اسناد و املاک کشور دانست.

معاون امور اسناد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در این خصوص اظهار داشت: با توجه به اینکه معاونت امور اسناد حوزه‌های مختلف را در بر می‌گیرد، از همین رو دارای بخشنامه‌های بسیار متعدد و قوانین دست و پا گیری‌های معاونت به کندی است که باعث شده هم روند کاری زیر مجموعه صورت گیرد و هم اینکه این قوانین و بخشنامه‌ها که در زمان صدور اثرگذار بوده در حال حاضر با الکترونیکی شدن فرایند‌ها بسیاری از بخشنامه‌ها منسوخ شدند و یا آن اثر گذاری لازم را ندارند.

وی افزود: بر همین اساس و در راستای دستور ریاست قوه قضاییه و سند تحول قضایی و تاکیدات ریاست سازمان، اصلاح قوانین در این حوزه در دستور کار قرار گرفته است؛ به همین منظور کارگروه‌های تخصصی و مختلفی در حوزه‌های اجرا و امور اسناد تشکیل شد که این کارگروه‌ها وظیفه دارند قوانین و بخشنامه‌های مربوطه را بررسی نمایند.

معاون امور اسناد با بیان اینکه اصلی‌ترین بحث در این خصوص آیین نامه قانون اصلاحی دفاتر است که می‌تواند بسیاری از مشکلات دفاتر ازدواج و طلاق را حل کند، تأکید کرد: این کار، گام بزرگی در اصلاح فرایند‌های عملیاتی و همچنین قوانین منسوخ شده قبلی است.

اقبال خاطرنشان کرد: در قسمت‌های دیگر همچون اسناد، قوانینی هست که نیازمند اصلاح است که با تشکیل کارگروه در بخش‌های مختلف این معاونت، این بخشنامه‌ها در حوزه‌های مختلف بازنگری شده و با برنامه ریــزی دقیق حتی برخی بخشنامه‌ها و قوانین دست و پاگیر اصلاح خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه دو اولویت کاری مهم در مجموعه سازمان هدف گذاری شده است، اظهار داشت: یکی از این اولویتها، بحث اصلاح بخشنامه‌ها و قوانین و جلوگیری از عدم برنامه ریزی در صدور بخشنامه‌ها در حوزه‌های مختلف که در این معاونت صدور بخشنامه‌ها فقط به اینجانب منحصر شد و سعی خواهیم کرد در این مورد اصلاح فرآیند‌ها را مدنظر قرار دهیم و تا جایی که نیاز به تفسیر و تشریح هست و نیازی به بخشنامه نیست از بخشنامه استفاده نکنیم، وقتی همه چیز شفاف باشد نیازی به بخشنامه نیست.

این مسئول موضوع بعدی را تشکیل کار گروه‌های تبدیل الکترونیکی شدن فرآیند‌ها به هوشمندسازی عنوان کرد و افزود: یکی از مواردی که دکتر خداییان بر آن تاکید دارند هوشمند سازی است؛ به عبارت دیگر الان بحث الکترونیکی شدن نیست بلکه آنچه مهم است انجام تمام امور با هوش کامپیوتری است، یعنی امور از مرحله صفر تا صد بر عهده سیستم باشد و کاربر انسانی کمترین دخالت را داشته باشد و حتی نظریات کاربری و کارشناسی کمترین دخالت را داشته باشد که این مهم با استفاده از هوش مصنوعی قابل اجراست.

معاون امور اسناد سازمان ثبت در پایان گفت: این معاونت با هماهنگی کامل با معاونت فناوری کارگروه فناوری را تشکیل داده است و یک سری اقدام زیرساختی در بحث هوشمند سازی را پیگیری می‌کند؛ در همین جا لازم است اشاره کنم که بسیاری از مشکلاتی که الان مردم با آن‌ها دست و پنجه نرم می‌کنند فقدان الکترونیکی بودن فرآیندهاست.

انتهای پیام/

قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

از تمام سایت