چهارمین نشست حفظ حقوق بیت‌المال در خراسان شمالی برگزار شد

چهارمین نشست حفظ حقوق بیت‌المال در خراسان شمالی برگزار شد

چهارمین نشست حفظ حقوق بیت‌المال در خراسان شمالی برگزار شد
به گزارش مجله حقوقی آوا به نقل از بخش حقوقی خبرگزاری میزان

خبرگزاری میزان – چهارمین نشست شورای حفظ حقوق بیت المال دادگستری کل استان خراسان شمالی در سال ۱۴۰۰ صبح امروز به ریاست حجت الاسلام و المسلمین جعفری، رئیس کل دادگستری استان برگزار شد.

در این نشست بررسی مشکلات عمده و اساسی استان در حوزه حقوق عامه در کانون توجه قرار گرفت بطوری که بررسی آخرین آمار و ساماندهی و تعیین تکلیف وضعیت اراضی واگذار شده به اشخاص حقیقی و حقوقی و ارزیابی میزان پیشرفت فیزیکی و حصول موفقیت در اجرای طرح‌های پیش بینی شده بر مبنای هدف گذاری‌های انجام شده، رسیدگی به معضل قطع برق و خاموشی‌های پیاپی و تبعات متأثر از آن بر مناسبات اجتماعی و اقتصادی، مدیریت هدفمند منابع آب آشامیدنی و بعلاوه تسهیل موجبات تأمین گندم مورد نیاز استان در سال جاری از جمله مهمترین موضوعات مورد بحث و گفتگو به شمار می‌رفت.

حجت الإسلام والمسلمین جعفری ضمن تبریک دهه امامت و ولایت، دو عید فرخنده قربان و غدیر را از بزرگترین اعیاد مسلمین برشمرد و عنوان کرد: نعمت ولایت بالاترین ارزشی است که خداوند متعال به ما مسلمانان ارزانی داشته است و قدر مسلم هیچ نعمتی با ارزش‌تر از آن در اسلام وجود ندارد.

وی تصریح کرد: سلسله امامت و ولایت تا امروز که در عصر غیبت امام زمان (عج) به سر می‌بریم تداوم دارد و نامه اعمال و رفتار ما هر هفته در محضر حضرت، ولی عصر (عج) عرضه می‌گردد و اکنون در این مقطع و برهه زمانی (عصر غیبت) وظیفه داریم تا از، ولی فقیه اطاعت محض کنیم؛ چرا که این ولایت در استمرار حرکت انبیاست.

رئیس کل دادگستری خراسان شمالی افزود:به فرموده امام راحل که ولایت فقیه را همان ولایت رسول الله معرفی کرده اند؛ امروز نیز تنها راه نجات از شر دسیسه‌ها، وسوسه‌ها و نقشه‌های دشمنان قسم خورده اسلام دل سپردن به رهنمود‌های بصیرتی مقام معظم رهبریست.

جعفری با اشاره به مهمترین مشکلات و مسائل مبتلابه مردم استان خراسان شمالی در حوزه‌های مختلف به ویژه در ابعاد مرتبط با حقوق عامه از اعضاء شورای حفظ حقوق بیت المال خواست در رفع مشکلات مردم استان بیشتر از گذشته تلاش کنند.

وی، رسیدگی به مسأله خاموشی‌های ناشی از قطعی برق را از جمله اولویت‌های مهم مسؤولین استان برشمرد و بر ضرورت اتخاذ تدابیر فوری و بر طرف کردن و جبران آثار و پیامد‌های زیانبار آن در زندگی مردم و همچنین در بخش‌های صنعتی و کشاورزی تأکید کرد.

رئیس کل دادگستری خراسان شمالی از مسؤولین ذی ربط خواست تا با شتاب بیشتر و مدیریت بهتر از بروز سوء استفاده‌ها و اسراف در بخش‌های مختلف پیشگیری و این ایرادات را در کوتاه‌ترین زمان ممکن رفع کنند.

موضوع تأمین آب آشامیدنی مورد نیاز مردم از دیگر مسائل مورد تأکید رئیس کل دادگستری استان بود.

وی گفت: در سطح استان ۲۶۵ نقطه مشکل دار وجود دارد که به انحاء مختلف با کمبود آب مواجه اند و در این اثنا متاسفانه ۶۴ نقطه با کاهش جدی منابع آب مواجه هستند. بطوریکه آب مورد نیاز مردم این نقاط از طریق تانکر تأمین می‌شود و این موضوع به هیچ وجه در خور شان مردم ولایتمدار این استان نمی‌باشد لذا توقع از مسؤولین این است که با مدیریت دقیق‌تر در راستای بر طرف نمودن این مشکلات تلاش نمایند.

رئیس کل دادگستری خراسان شمالی، همچنین با بیان مشکلات مربوط به برخی واگذاری‌های ناموفق اراضی ملی به اشخاص حقیقی و حقوقی در گذشته، از مسؤولین خواست تا نسبت به عملکرد خود در قبال شهروندان و افکار عمومی پاسخگو باشند.

وی با تأکید مضاعف بر ضرورت صیانت از حقوق عامه؛ به اقدامات انجام شده مبنی بر اعاده بخشی از این اراضی به بیت المال اشاره و گفت: هر چند در نتیجه پیگیری‌های عدیده و اقدامات خوبی که در سال گذشته به انجام رسید از بخش قابل توجهی از این اراضی خلع ید و رفع تصرف شد و در واقع این زمین‌ها به بیت المال بازگشتند؛ ولی انتظار داریم این روند با قوت بیشتری تداوم یابد و در ظرف چند ماه آتی بطور کامل تعیین تکلیف شود.

رئیس کل دادگستری خراسان شمالی افزود:متاسفانه مشاهده شده در مواردی افراد و اشخاص طرف قرارداد با وجود اینکه بسیار بیشتر از مواعد پیش بینی شده زمان برای اتمام کار در اختیار داشتند، ولی با این وجود به تعهداتشان عمل نکردند لذا لازم است علاوه بر پاسخگویی مسؤولین ذی ربط به افکار عمومی، این اراضی نیز در اسرع وقت به بیت المال مسترد گردد.

بررسی سازوکار‌های مربوط به نحوه تأمین گندم مورد نیاز استان، رفع مشکلات سوخت مورد نیاز کشاورزان، مقابله با عوامل منجر به تلاطم و بی ثباتی قیمت‌ها در بازار و جلوگیری از توسعه رمز ارز‌ها از دیگر موضوعاتی بود که در این نشست مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

 

انتهای پیام/

قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

از تمام سایت